Nastupování do přepravníku

22. července 2015 v 22:01 | Patty |  Tipy a rady

Po dlouhé době zase nějaký článek, tentokrát o tom jak naučit koně chodit do přepravníku :)Teď ke článku, upozorňuju, že jsou to jen věci, které jsem dělala já s Magicem, nemusí a ani nejspíše nebudou fungovat na všechny koně :)

Učila jsem Magica nastupovat 4 dny. Napíšu tady jak jsem každý den postupovala.
Začala jsem v úterý. To jsem Magica zavřela na noc do menší ohrady s tím přepravníkem a žrádlo mu dala vedle něj. Prostě, aby věděl, že mu nic neudělá. Taky jsem s ním kolem něho chodila, aby si ho očuchal. Rampa byla zdvižená. To bylo jen takové seznámení.

Ve středu jsme začali nastupovat. Vzala jsem si ho pro jistotu na uzdečku (stejně mi 3x utekl) a k tomu jsem měla kýbel žrádla. Mimo jiné to bylo až po ježdění, aby nebyl úplně nabitý. Postavila jsem si Magica vedle přepravníku a rampu jsem sundávala, když jsem ho držela, bylo to sice složitější, protože ta rampa je zatraceně těžká a chybí nám tam jeden tlumič, takže kdybych ji pustila, tak by udělala ránu jak z děla, ale Magic aspoň viděl, že mu nic neudělá. Nechala jsem ho zobnout si z kýble, aby viděl, že tam něco je. Pomocí toho kýble jsem s ním došla až k rampě, dál jít nechtěl. Tak jsem ho i tak pochválila a dala mu zobnout, protože přišel až úplně k rampě, což teda většinou nepřišel. Sedla jsem si nahoru na konec té rampy. Kýbel jsem měla před sebou a štěrkala jsem s ním. To si Magic stoupl na rampu, tak jsem ho nechala si vzít z kýble. Trochu jsem ho potáhla, ale to se šprajcl, že dál nejde. Tak jsem tam tak seděla, doku se zase nepřiblížil. Zase jsem ho pochválila a nechala ho vzít si oves. Takhle jsem tam seděla, dokud nevyšel předkama až na konec rampy (asi hodinu a půl, chce to trpělivost), samozřejmě jsem si vždycky sedla trochu více dozadu. Pak jsem ho vycouvala, obešla s ním přepravník a nechala ho se chvíli napást. Poté jsem oddělala tu přepážku co dělí koně nebo jako posunula jsem ji, aby tam bylo hodně místa. Kýbel jsem dala do poloviny přepraváku, obešla jsem s Magicem kroužek a naklusala s ním směrem k rampě, je podle mě lepší naklusat, protože kůň nad tím nebude tolik uvažovat, teda na Magica to platí. A on vylezl k tomu kýblu, vzal si ovsa a hned vycouval, tohle jsem dělala více krát za sebou a kýbel postupně posunovala dál a dál, dokud nebyl úplně vzadu v přepraváku. Když jsem Magic vešel celý, posunula jsem přepážku zase zpátky a zkusila to s ní a éjhle Magic tam vešel celý, ale hned vycouval. To jsme ho nechala, pořádně jsem ho pochválila a pustila ho. Ovšem nechtěla jsem mu dát zbytek žrádla úplně zadarmo a tak jsem mu dala žrádlo do přepraváku, aby si tam sám došel, tak aby věděl, že tam je, a odešla jsem kydat. Samozřejmě, že Magic je nenažrané hovado a do přepraváku šel. Ze svobodné vůle a bez ohlávky, prostě fakt sám, já byla v boxu a sledovala ho z dálky. Ten vychcánek si ale kýbel vytáhnul, takže jsme ho dala až dozadu. Takže on si tam vždycky vlez, trochu zobnul a vylezl, fakt skvělá podívaná, jak chodil tam a zpátky :D To by bylo pro středu, ta byla klíčová.

Ve čtvrtek jsem ho zase vzala po ježdění. To už bylo jenom na chvíli Zase jsme měla žrádlo a pořád byl na uzdečce. Nejprve jsem ho tam jednou naložila s oddělanou přepážkou. A pak 2x se zadělanou. Snažila jsem se ho tam vždycky udržet co nejdéle. Pak jsem mu dala chvíli klid a zkusila to znovu. Nakonec mi tam vydržel v klidu tak 2 minuty, což stačí na to, aby druhá osoba mohla zadělat rampu. Pak jsem ho zase pustila a nechala být, žrádlo měl tentokrát jenom na rampě. To by bylo ke čtvrtku.

V pátek to pak byla jen takový rychlá generálka. Měla jsem ho před nakládáním na lonži. Pak jsem ho nakládala jenom za pamlsek, jednou bez přepážky a 3x s přepážkou. Pak jsem ho šla odstrojit a dát mu ohlávku. Zbyl mi ještě jeden pamlsek a zkusila ho naložil na ohlávce a ono to fakt šlo, nastoupil v pohodě a tak 2 minuty tam v klidu stál. Tak jsem ho nechala jít.

A je vymalováno, poník už nastupuje s klidem. Akorát teda ještě pro cvik si budu přepravák brát den před závody a tak 3x ho vždycky naložím, aby jsme se ráno nenervovali. Jen pro jistotu :)

Je taky důležité si uvědomit, že přes sílu či zavázané oči to fakt nepůjde. Ano koně naložíte, ale vytvoříte mu tím ještě větší blok a trauma. Někdy jde jen o vychcanost koně, jindy je to doprovázeno zážitkem z minulosti. Než budete koně učit chodit do přepraváku, je třeba si zjistit, proč tam nechce jít a podle toho se přizpůsobit :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Patrik Patrik | Web | 23. srpna 2015 v 8:48 | Reagovat

No vida, aktivní blog! ... Jsi jedna z mála z těch, které mám v seznamu a stále ještě existují! Piš dál ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama