Utíkání na vyjížďce

29. června 2015 v 10:42 | Patty |  Články
Spousta lidí se mě ptá co dělat, když jim koník utíká na vyjížďce. Vzhledem k tomu, že mě už nebaví odpovídat každému jednotlivě, napíšu na toto téma článek. Jedná se o mé vlastní zkušenosti, které mi pomohly, nezaručuju účinek na všechny koně.


Jedna z věcí která mi pomohla a hlavně teda pomohla jedné kamarádce, od které to mám. Zdravím Terko. Bylo to, že jsem jsem s koníkem dělala kroužky na louce. Ne když zrovna utíkal, ale prostě tak nějak průběžně na některých loukách. Na každou ruku jedno nebo dvě v klusu a na jiné louce třeba zase ve cvalu a tak to dělat vícekrát za vyjížďku. Taky je dobré nemít jednu louku, na které se bude cválat, koně si ji velmi rychle zapamatují a už je z toho problém. Takže třeba jednou na určité louce normálně cválejte, ale na další vyjížďce tam dělejte kroužky v klusu, na další vyjížďce tam normálně klusejte. Když budete dělat jen tohle, jste o skok blíže k vyřešení problému.

Ovšem to ještě nestačí. Jakmile dojde na útěk a kůň se prostě nedá zastavit, jezdci dělají hned několik zásadních chyb. Jedna z nich je, že se postaví do třmenů. Tím koni odlehčí a on kolikrát ještě přidá, kor když často je tenhle problém s plnokrevníky, vytáhnutými z dostihů. Je třeba si sednout na zadek a koně si dostat pod sebe. Taky pomáhá koně stočit na kruh, to kůň musí zpomalit, aby se nevytřískal, nebo teda měl by zpomalit. Pak nad ním dostanete dostatečnou kontrolu a následně ho zastavíte.

Jiní jezdci zase zpanikaří a koně prostě pustí, to je ta největší chyba. Je třeba zachovat si chladnout hlavu, kousnout se do jazyka a udělat to co je vypsáno nahoře. Mimo jiné na některé koně zabírá, když na ně mluvíte. Je dobré si koně naučit fungovat na určité hlasové projevy. Já osobně za zpomalení používám dlouhé hoou a koně mi na to reagují dobře. Stačí párkrát říct klidným tónem hoou a koně se uklidní minimálně na snesitelnou úroveň.


Už jsem častokrát viděla, že jezdci koně vzali bičem, poté co kůň zpomalil. Tím si naženete akorát větší problém, protože kůň pak nebude chtít zastavit tím tuplem, protože bude vědět, že dostane bičem. To mimo jiné platí i u toho, když koně chytáte ve výběhu nebo, když Vám kůň zdrhne třeba po pádu na závodech. Když ho chytnete, vždy koně chvalte.

Jedna zásadní věc. Hlavně, prosím, nepadejte. Tím koni dáte vůbec největší podmět k tomu, aby tohle dělal častěji a v ještě větší intenzitě. Takže zatněte zuby, chytněte se jako klíště a dostaňte svou kontrolu nad koněm zpět.

To by bylo k tomuhle vše. Snad jsem na nic nezapoměla. Doufám, že Vám článeček pomůže a vy si budete moct užívat klidné vyjížďky, beze strachu kdy Vám kůň zase uteče.

Hubetova jízda Western Ranch Myšák 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama