Jak se chovat na opracovišti

16. června 2015 v 19:28 | Patty |  Články
Tady takový článeček hlavně pro ty, kteří jezdí na závody nebo se na závody chystají. Podle mě jsou to věci, které by měl znát minimálně každý jezdec co jede na závody a měl by je dodržovat. Přesto však tyto pravidla většina jezdců ignoruje, upřímně bych jim za to dala jednu mezi oči, protože tím ohrožují sebe a lidi kolem sebe. O co vlastně jde? Jsou to pravidla ježdění na opracovišti.


V sobotu se mi zase potvrdilo, že 70% jezdců na tyto pravidla zvysoka kašle. Kolikrát už jsem měla chuť, dát některým slečnám jednu pořádnou bičem, protože to, co se na opracovišti ve Sviadnově vždy děje, není normální.

Vypíšu Vám tady co se tam dělo a jak by to mělo být správně, podle pravidel pohybu více koní na jízdárně.

První z věcí, která mě dokáže nesmírně vytočit je, jsou slečny frajerky co si krokují koně na tom malém oprácku, kde se skáče a kolikrát je tam fakt hodně koní, když vedle oprácka je obrovská louka. Ještě lepší pak je, že se nalepí na stěnu, takže lidi hlavně s většími koňmi se musí točit mnohdy v šílených obratech a musí se vyhýbat frajerkám na stěně co si tam jdou krokem a zároveň těm co krokují uprostřed, pak se není co divit, když dochází ke srážkám. Správně má totiž rychlejší jezdec přednost na stěně, bez ohledu na jakou jde ruku, či jak velkého má koně. U toho krokování na oprácku je to složitější. Podle toho jak velké oprácko je a jestli je možnost jít krokovat jinde. Ovšem jestli ta možnost je, vždy je lepší jít si koně krokovat jinam, aby jsme nepřekáželi jezdcům, kteří se připravují na start. Ve Sviadnově je obzvlášť ten problém, že opracoviště je malé a hlavně u hobby soutěží je tam moc koní a tak každý kdo krokuje, jezdcům neuvěřitelně stěžuje přípravu, ještě ke všemu, když krokuje na stěně.

Další věcí je míjení se. Když opomeneme to, že rychlejší má přednost na stěně, tak je vždy pravidlem, že jezdci se míjí levou rukou, nikdy ne jinak. Ono pak kličkovat mezi jezdci všemi směry, protože jeden mě minul špatnou rukou a tím mi rozhodil trasu, není nic příjemného, ani pro mě a koně, tak ani pro ostatní jezdce.

A další věc, která je opravdu ze všeho nejvíce podstatná, dle mého mínění, je že vždy, když najíždíte na skok, musíte dát ostatním jezdcům vědět, že na něj jedete. Takže když to vezmeme tak, že na opracovišti je kolmák, křížek a oxer, Vy chcete najet na oxer, zařvete tedy ještě před obratem na skok ,,oxer'' a jezdci Vám musí uhnout a umožnit Vám překonání skoků. Ovšem je třeba to opravdu zakřičet. Na závodech je ruch, hraje tam mnohdy hudba, pak do toho mluví hlasatel, řehtají koně, baví se lidi a tak, když si ,,oxer'' řeknete tzv. pod vousy, tak Vás opravdu nikdo neuslyší. Poté dochází k hrozivým srážkám, které mnohdy nedopadají pěkně. Častokrát vidím, jak si některé frajerky jedou na skok a asi si řeknou, že upozorňovat na jejich nájezd, je moc mainstream a prostě si jedou, pak se může snadno stát, že se jim do cesty neúmyslně připlete jiný jezdec a už je z toho karambol. Na vině by byl samozřejmě ten co tam vjel, a to, že nikdo nedal signál, by se neřešilo.

To by bylo k tomu jak se chovat na opracovišti. Snad jsem na nic nezapomněla, pokud ano, tak se omlouvám :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jezdíš závodně?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama