Na závodech

26. března 2015 v 23:15 | Patty |  Články
Článeček o tom jak to chodí na závodech. Co mít, co dělat a co zase ne. Aby jsme v tom konečně měli jasno :)V pátek jsem chystala věci. Namazala jsem si sedlo a uzdečku. Všechny věci jsem nabalila a nachystala na naložení do auta. Odpoledne jsem Magica vzala na kratší vyjížďku k Ivet, které jsem vezla na půjčení uzdečku. Ještě před tím, než jsme jeli ven, jsem Magica trochu osprchovala, aby nebyl tolik od prachu. Jeli jsme bez sedla s odpockou. Samozřejmě je na každém jestli si koníka vezme ještě před závody nebo ne. Já ho brala, protože vím, že i kdyby jsem mu napařila na pátek ještě dvou hodinovou skokovku, tak by byl v sobotu i tak nadupaný a neměl by problém s energií. Ale to je na každém jestli si vezme koně ještě den před závody. My bereme koně vždycky pod sedlo ještě den předem, když se někde jede (závody, Hubertka..). Na noc jsme je s Citkou zavřela do boxu, aby se nevyválel v tom hnusu, který máme přes celý výběh u stodoly.

Mezi věcmi, které jsem balila jsem měla hlavně ty základní věcí jako je kůň, sedlo, uzdečka, ohlávka, odpocka, vazák, kamaše a čištění. Pak jsem si taky brala náhradní ohlávku a udidlo, kýbel, sáček ječmenu, mazání na kopyta (stejně jsem mu je zapomněla namazat) a lonž s vyvazovačkami, kdyby chtěl dělat bordel, ať ho můžu vylonžovat, ale nebylo potřeba. Pak jsem taky samozřejmě brala jeho průkaz, ve kterém musí být zapsané platné očkování na tetanus + chřipku a odběry krve a svou hobby kartu. Co se týče věcí na mě. Přilba, košile, sako, rukavice bíle rajtky, chapsy, pérka a bezpečnostní vestu, která je povinná do 16 let. Přibalila jsem si taky bundu. Taky je potřeba mít číslo, které musí mít kůň po celé konání závodů na uzdečce, poprsáku či dečce připnuté na levé straně, číslo se dozvíte ze startek.

Malá vsuvka. Po celé konání závodů musí mít kůň uzdečku a jezdec přilbu, když sedí na koni.

Na závody jsme dorazili cca v 8:45 a začátek byl v 10:00. Vyložili jsme koně a dal ho do boxu. Pak jsme vytahali všechny věci a šli do kanceláře zaplatit startovné a odevzdat průkaz, který bych si málem zapomněla vzít na konci zpátky, kdyby mi to nepřipomněla Míša od Wildy. Pak jsme šli na prohlídku parkuru bez koní. Když jsme se vrátili za Magicem byla jsem taková v pohodě, že startujeme 13., ale moji pohodu rychle zchladila Janča, která mi oznámila, že startuju 9. Tak nějak jsem si nezkontrolovala startky. Takže jsme rychle nachystaly koně a šla jsem na opracoviště.

Na opracovišti. Je velmi dobré vědět, že rychlejší kůň má vždy přednost na stěně a že se koně mílí po levé straně. Bylo tam pár karambolů, kdy to jezdkyně nedodržely. Když jezdec najíždí na skok, měl by vždy zařvat, že na něj jede. Takže když chcete jet na kolmák, zařvete ,,kolmák" a lidi by Vám měli automaticky uhnout. Je taky třeba to řvát včas a nahlas. Já jednu slečnu vůbec neslyšela, i když jsem byla asi 5 metrů od ní a málem jsme se srazily. Taky se musíte podívat, na kterou stranu se skok skáče, aby jste nedopadli jak kamarádka, která na skok jela z druhé strany, naštěstí se nic nestalo. To by bylo k opracovišti. Snad jsem na nic nezapomněla.

Nevím jak je to u jiných stájí, ale ve Sviadnově se pořádá u hobby prohlídka parkurů na koních. Tam si s koněm objedete kurz a ukážete mu skoky. Někdy je povoleno si skočit dva skoky, které určí rozhodčí. Po prohlídce jsme se zase odebrali na oprácko a něco si skočili. Taky by jste měli být pořád připravení vjet na kolbiště či do haly. Vzhledem k tomu, že od oprácka do haly to bylo přes celý areál, stáli jsme vždycky už u haly, když před námi bylo tak 4-5 jezdců. Ty prodlevy, kdy se na dvojici musí zbytečně čekat třeba i 10 minut jsou otravné a rozhodčí je přímo nesnáší.

Samotný start. Musíte vždy pozdravit rozhodčí. Ženy většinou zdraví tak, že dají pravou ruku od sebe a skloní hlavu. Muži většinou chytnou kšilt přilby a skloní hlavu. Vždy musíte počkat na povolení ke startu, které dává rozhodčí. Jakmile je vám povolen start, můžete najet na první skok. Pořadí skoků musíte samozřejmě přeskákat tak, jak je dáno. Když skočíme skok mimo kurz jste vyřazeni. Za každou shozenou překážku máte 4 trestné body, za každé vyhnutí také 4 trestné, za 3 vyhnutí jste vyloučeni, ale někdy dávají rozhodčí ještě možnost skočit si nějaký skok z tréninkového hlediska. Pokud spadnete jste vyloučeni a nemáte právo skočit si opravný skok, jestliže ho skočíte, platíte pokutu. Na parkuru jsou většinou dva koně, jeden který startuje a druhý, který pojede po něm. Pokud jste ten druhý, musíte se v parkuru pohybovat tak, aby jste nebránili tomu, co startuje v překonání skoků. Když dojdete parkur opustíte kolbiště a přijde ten co je na řadu po tom, který pojede teď. To je trochu krkolomná věta, snad to pochopíte :D. U halových závodů někdy jezdec zůstává a čeká až dojde druhý, pak halu opustí společně a přijedou další dva koně.

Dekorování. Na dekorování musíte přijet s koněm. V případě, že koně již máte odstrojeného nebo z nějakého jiného důvodu s ním nemůžete přijet, cenu si můžete vyzvednout u rozhodčích. Dekoruje se podle počtu jezdců v soutěži. U nás ve Sviadnově je to 1/4. Jinde to bude nejspíše podobné nebo stejné. Odvíjí se to asi i podle typu soutěže. Umístění se odvíjí podle počtu trestných bodů, v případě shody rozhoduje čas. Vítězná dvojice pak zavede ostatní do čestného kola kolem kolbiště, které se jezdí cvalem.

Už je to strašně dlouhé, takže to ukončím. Snad jsem zde vypsala všechno a na nic jsem nezapomněla. Pokud ano, doplňte mě. Pokud jste něco nepochopili, což je dost pravděpodobné, tak se ptejte. A ptejte se, i kdyby jste všechno pochopili, ale i tak Vám něco nebylo jasné. Děkuji za přečtení :)

Já a Magic na našich prvních závodech. Sviadnov 21.3.2015. Parkur do 80cm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jezdíš závodně?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama