Kamaše vs. bandáže

29. března 2015 v 21:19 | Patty |  Články
Upozorňuji, že jde o můj subjektivní názor a o to co vím a co jsem pochytila při práci ve stájích a podobně. Takže možná něco co napíšu bude mylné, ale snad ne.
Osobně mám radši kamaše. Hlavně proto, že je nemusím zdlouhavě namotávat a odmotávat. Osobně preferuji ty kamaše co jsou na fotce, i když teda radši bych chtěla zapínaní na cvočky, protože ten suchý zip se při namočení oddělává a já pak hledám kamaše po polích.


Kamaše se zapínají tak, že suché zipy nebo přezky musí být na vnější straně nohy a musí se zapínat zepředu dozadu. Nandáváme je koni tak, že je přiložíme na nohu trochu výš než mají být a pak s nimi sjedeme dolů a tím uhladíme rousy. Nejlepší jsou kožené chrániče na cvočky. Jsou sice náročnější na údržbu, ale vydrží mnohem více na rozdíl od těch plastových na suchý zip. Zip se rychle zanese a pak spatně lepí. Rozlišujeme dva typy. Stíhací a šlachové. Stíhací chrání holení oblast a spěnku. V případě, že má kamaše 3 řemínky, první se zapíná prostřední, pak vrchní a nakonec spodní, který se nemá moc utahovat, aby netlačil na spěnkový kloub, kdyby se pod ní dostal třeba písek. Šlachové kamaše chrání šlachy koně a spěnku, chrání především zadní část nohy.
Co se bandáží týče. Je třeba, aby byly dobře namotané. Utáhnuty tak, aby při pohybu koni nespadly a zase aby nebyly utáhnuty moc a tím nebránily krevnímu oběhu. Proto, by bandáže neměl motat kdejaký začátečník, aby tím koni neublížil. U bandáží taky není dobré, když je má kůň déle jak 2 hodiny, pak se může stát, že se mu zapaří nohy. Lidi často koním převazují nohu až dolů přes spěnku, to není dobré, když s koněm trénujete, mohou bránit pohybu a taky sklouzávat. Do stájí a třeba na přepravu je zase lepší bandáže vázat až dolů. Aby měl kůň chráněnou celou spodní část nohy. Pořád musíme myslet na to, aby je kůň neměl příliš dlouho.

Přední a zadní šlachové kamaše


Bandáže navázané na přepravu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama