Typy uždění a udidel 2.díl

29. ledna 2015 v 21:58 | Patty |  Články
A máme tu druhý díl o uždění. V něm se hodlám zabývat udidly pákovými, které jsou často mezi koňáky odsuzované pro svou ostrost. Já na ně mám názor takový, že když je má v rukou jezdec co s nimi umí a má klidnou ruku, tak není problém. Jestliže dostane páku do ruky začátečník, to už problém je. Tam už jde buď o neznalost, nebo blbost majitele koně.


V prvé řadě něco o tom co určuje ostrost pák:
-V délce ramen -> Čím delší rameno tím ostřejší páka (platí i u hackamore)
-Tloušťce páky
-Výšce vyklenutí pro jazyk
-Poměru délky horního a spodního ramene
-Dotažení podbradního řemínku

A ještě jeden dodatek k údítkům. Udítka mohou být jednolomená, dvojlomená, nelomená anebo také gumová.

Mezi nejznámější a velmi často používané patří podle mého sněhulák neboli pessoa. Používají se pro lepší práci krku a hlavy koně. U sněhuláka je také možnost připnout otěž na stíhlový kroužek nebo spojit stíhlový kroužek a pákový kroužek pákovou spojkou. Pessoa může být 3-4 kroužkové a má taky různé designové varianty, které působí jemněji nebo ostřeji. Může se u něj použít podbradní řemínek pro zainteresování spodní čelisti. Mnozí říkají, že sněhulák vlastně není páka, ale jen nevydařený pokus konstruktérů.

Dalším často viděným pákovým udidlem je pelham. Nejčastěji ho vidíme na parkurech nebo drezurách. Používají se na něj často dva páry otěží nebo páková spojka. Nebo také můžeme mít otěže připnuté pouze na pákové nebo pouze na stíhlové části. Udidlo má ještě podbradní řemínek, který působí na bradu koně. Celkově tedy udidlo působí na hubu, bradu, zčásti i na týl a ohýbá koně v krku. V drezuře se kompinuje pelham a stíhlové udidlo. Pelhamy se hodně používaly za válek, pak jejich popularita klesla a nyní zase vzrostla.

Jako další formu páky si představíme Thiedelman. Je te vlastně příbuzný pelhamu. Používá se pro hlavně pro parkurové koně, kteří táhnou na skok. Není tak ostrý jako pelham a má dvě alternativy zapínání. I na něm se nachází podbradní řemínek, který ovšem nemusíme koni nutně nechat.

Dále tu máme vozatajský liverpool. Já to vozatajství nějak moc nefušuju, tak nevím, co a jak tam chodí. Co jsem se dozvěděla, tak funguje na účel páky, to jsem si myslela. Zapíná se na úhel 45°.

No a poslední je westernová páka. Já jsem se sice ve westernu pohybovala, ale jen ten okrajově. Jako závodila jsem, ale nic extra a na pákách jsem jezdila jen vyjímečně v tréninku. Takže toho o nich moc nevím. Znám korekční páku, která působí tak, že když dá koník hlavu nahoru, tak těžká ramena jdou kolmo k zemi a udítko tlačí koně do patra. Kůň pak zjistí, že když dá hlavu dolů, tak tlak odezní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáš některé z udidel? Popřípadě jaké?

Pessoa/sněhulák
Pelham
Thiedelman
Westernová páka
Vozatajské

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama