Závislák na koních

29. listopadu 2014 v 14:02 | Patty |  Tipy a rady

Momentálně v anketě jasně vede tento článek. Já ho měla v plánu napsat tak i tak, takže se na to můžeme vrhnout. Opět se jedná o mé zkušenosti, jenž jsem použila v praxi a většina pochází z mé hlavy. Nezaručuji, že to bude fungovat na každého koně. Článek bude pojednávat o tom jak koně naučit být sám. Bude se jednat o to, když ho necháte samotného ve výběhu a také jak vyjet sami a v klidu na vyjížďku.


Sám na vyjížďku


Je třeba začít pomalu. Nejprve je dobré začít s koněm chodit na ruce. Snižuje to riziko, že se Vám něco stane. Pokud je koník opravdu závislák a dělá velký bordel, je dobré, aby jste byli dva. Každý by jej vedl na jedné straně. Ze začátku by jste nešli moc daleko. Jen tak, aby viděl koně ve výběhu. Postupně budete prodlužovat. Koni také pomůže, když na něj budete mluvit (i ze sedla). Je třeba klidný a vyrovnaný hlas a koník se bude hned cítit lépe.
Poté co koník bude zládat procházky na ruce, můžete začít s vyjížďkami. Je dobré, aby jste ze začátku měli pojistku. Někoho kdo by šel bez koně s Vámi v případě, že by se něco stalo. Nebo někoho kdo bude čekat ve stáji a v nejhorším Vás půjde hledat.
Ze začátku budete jezdit jen kousek, aby viděl na koně. Pokud koník nebude chtít jít, bude se hodit člověk, který ho ze země popožene, jestliže to nepůjde jezdci ze sedla. Postupně budete prodlužovat intervaly kdy budete pryč. Je třeba na to jít opravdu pomalu.
Pak je dobré ještě zkusit se oddělovat od koní v průběhu vyjížďky. Třeba se dohodnete, že Vy s koníkem pojedete doleva a zbytek doprava a potkáte se zase někde v půli cesty.
Jezdila jsem valáška co byl fixovaný na koně a jakmile se od nich vzdálil byl nepoužitelný. Stačilo, aby je neviděl. Takhle jsme trénovali a po dvou měsících se to zlepšilo, ovšem nebylo to ideální. Pak jsem ale musela odejít a nechat koníka za sebou.

Sám ve výběhu


Mám doma případ (Magic), který mi, jakmile odjedu s Citerou, zdrhá z ohrady okamžitě, prostě odjedu, najednou se otočím a poncl za mnou. Nevím a asi ani nezjistím jak se dostává ven, ale hodlám s tím bojovat. Tady mám tipy jak s tím bojuji a jak s tím hodlám válčit dále.
Začala jsem tak, že jsem ho přivázala do stodoly. Extra na krátko, aby se nemohl vzepnout a dělat kraviny. Nebojte se toho koně uvázat na krátko. Však on si zvykne. Jestliže máte k dispozici box, tak nemusíte vázat, ale mě Magic ze stodoly bez úvazu uteče, protože tam mám na zadělání jen pružiny, které nerespektuje.
Po několika týdnech můžete koně zkusit dát do ohrady. Je třeba začít pomalu. Dejte ho do ohrady o které víte, že nemá šanci uprchnout nebo o které si to aspoň myslíte. Nejprve odejděte s druhým koněm jen kousek, aby na Vás ten v ohradě viděl. Pak se vraťte a třeba druhý den opakujte stejně. Takhle do doby než se koník v ohradě trochu uklidní a nebude dělat nějak extra blbiny. Poté odejděte o něco dále, tak aby na Vás koník v ohradě neviděl, ale ne na dlouho. Po chvíli se zase vraťte a zkoušejte další dny, do doby než se zase koník o něco zklidní a takhle postupujte až budete pryč třeba i 3 hodiny. Mě to u kobyly pomohlo a nyní si můžu vzít koně pryč a ona je v klidu. Magic sice ještě nepochopil, že Citerka se mu vždy vrátí a tak ho nechávám stále pro jistotu uvázaného a nebo pod dohledem. Snad se nám podaří se téhle závislosti zbavit.

Doufám, že Vám tenhle článeček pomůže. Jak jsem říkala, jsou to věci, které jsem používala v praxi já a nezaručuji, že pomohou na všechny koně. A taky jak jsem zmínila, je dobré, když s Vámi bude nějaká další osoba/osoby. V případě že by se něco stalo, aby mohly zakročit.

Ilustrační foto. Vyjížďka s kobylkou Nelly na dovolené v Jeseníkách :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dendy Dendy | Web | 29. listopadu 2014 v 17:31 | Reagovat

Páni, o konich nevim skoro nic, strasne se jich bojim. :-D nikdy jsem nevedela, jak dokazou poslechnout, ted uz jsem to zjistila. Moc pekny blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama