Typy uždění a udidel 1.díl

23. října 2014 v 22:43 | Patty |  Články
Tý jo, když jsem toto téma navrhovala, tak mi nedošlo do čeho jsem se zase uvrtala. Ale no nic. Toto téma mělo druhý největší počet hlasů, tak jdem na to. Předem upozorňuji, že neuvedu úplně všechny typy udidel a když už, tak ke všem nebude k čemu slouží a tak. Budu to psát stručněji, aby to bylo snadné pro pochopení, i pro ty co v těhle věcech zase tolik nechodí. V 1/3 článku jsem se rozhodla to napsat trochu jinak. Já vím brzo mě to napadlo no. Rozdělím článek na tři části: bezudidlové uždění, stíhlová udidla a páková udidla. Protože už v té 1/3 je toho strašné mooc. V tom prvním budou akorát ještě ty druhy uždění. Děkuji za pochopení.Druhy uždění


Uzdečka
Typické uždění, nejvíce rozšířené. Skládá se z udidla, jednoho páru lícnicí, nátylníku, čelenky, podhrdelníku, otěží a nánosníku, který ovšem kůň mít nemusí. Jsou uzdečky anglické a westernové.
Westernové jsou typické tím, že mají různé zdobení, od různých kovů, přes symboly, kytičky a podobné. Mohou mít také čelenku tkzv. jednoušku, kdy čelenka vede jen kolem jednoho ucha. Většinou se vyskytují bez nánosníku. Ve většině případech jsou kožené, občasně syntetické nebo nylonové.
Anglické jsou takový menší protiklad těch westernových. Většinou nemají zdobení a je u nich obvyklý nánosník. Také u nich neuvidíme čelenku jednoušku. Stejně jako westernové jsou ve většině případů kožené, ale mohou být i syntetické, nylonové nebo provazové. V poslední době se také stávají oblíbenými uzdečky 3 in one. Jedná se o uzdečku, jezdeckou ohlávku a klasickou ohlávku v jednom.

Uzda
Využívá se především v drezuře. Má stejné části jako uzdečka, jen má o jeden pár lícnic více, tudíž má kůň dvě udidla (stíhlové a pákové) a od nich vedou dvoje otěže.

Z článku MVDr. Dominiky Švehlové
,,Mnozí neznalí a nezkušení lidé trvají na svém mylném názoru, že uzda je mučící nástroj a slouží k tomu, aby koně lámala, brzdila či krotila. Jenže - koním můžeme ublížit jakýmkoli nevhodným nebo špatně nasazeným užděním - i bezudidlovým!
Uzda je, ve srovnání s uzdečkou, jemnější a citlivější. Proto vyžaduje od jezdce už pokročilejší jezdecké umění a citlivou a klidnou ruku. Uzda bude později sloužit pouze ke zjemnění pomůcek. Ve svém konečném výsledku není ježdění s uzdou aktem síly, ale jemnou hrou mezi špičkami prstů a hubou koně… Tak by to aspoň mělo být!"

Bezudidlové
Bezudidlové uždění se v poslední době stává velice využívaným. Kůň v hubě nemá žádné udidlo. Bezudidlové uždění využívá tlak na nos, týl a spodní čelist (podle typu). Rozeznáváme parelku, hackamore, Side Pull a Bitless Bridle.

Bezudidlové uždění - druhy


Parelka je jeden z nejpoužívanějích typů bezudidlového uždění. Já lajkům vždy říkám, že je to prostě kus provazu, smotaný tak, aby to sedlo koni. Na parelce se nejezdí tahem, tím si jezdec akorát koně nenávratně otupí na nos a může mu způsobit i poranění. Parelka pracuje na základě rytmického pohybu a ukazováním směru kde má kůň jít. (O tomto se blíže seznámíme v jiném článku, který budu zpracovávat nejspíše o podzimních prázdninách). Pokud chcete jezdit na parelce je prostě nutné, si uvědomit, že tahem nic nevyřešíte a jen koni parelku zhnusíte.

Hackamore je zařazeno mezi udidla. S mechanickým a anglickým je možno vyjet na závody, což o ostatním bezudidlovém uždění bohužel říct nemůžeme. Působí tlakem na nos a týl. Při špatném zacházení může koni i zlomit nosní kost. Rozlišujeme čtyři druhy hackamore základní je bosal, ze kterého se pak vyvinulo anglické a mechanické hackamore, poté pak ještě méně známé LG Bridle.
Bosal se skládá ze tří částí - z koženého nánosníku ze syrové kůže, z držáku (hangeru) a otěží (mecaté). Nánosník je ve tvaru slzy. Platí pravidlo, že bosal patří do ruky pouze zkušeným jezdcům, jak jsem již zmiňovala. Otěže jsou cca 7 metrů dlouhé a slouží i jako vazák, či vodítko.

Anglické hackamore působí stejně jako bosal na nos a týl a stejně jako bosal může koni velmi ublížit. Využívá se především, jak už napovídá název, v anglickém ježdění. Vypadá však úplně jinak než bosal. Má kovová ramena, která jsou připevněná k většinou koženému nánosníku, který někdy bývá podložen beránkem, pod pradou koni vede podbradní řemínek.

Mechanické hackamore je bezudidlové uždění s donucovacím působením. Přenos síly rukou je až 5x větší než u bosalu. Má dlouhá kovová ramena, která jsou na konci spojena. S klasickým bosalem nemá nic společného, tudíš je název lehce zavádějící. Toto hackamore můžeme často vidět na závodech zkombinované s udidlem.
LG Bridle je málo známé a málo rozšířené. Je jemnější než klasické hackamore. Skládá se z kroužků, které jsou rozdělené na šestiny, do nich se zapínají otěže. Při tahu otěží se kroužek pootáčí a tím sevře koni nos. Nánosník je kožený bez kovu. Ovšem při otáčená se posouvají lícnice a díky tomu může dojít k odírání.

Side Pull je vlastně zostřená varianta stájovky. Působí tlakem na nosní kost. K nánosníku jsou upevněné otěže, které působí pouze na jednu stranu ohlávky nikoliv pouze na podbradní jamku. Měli by ho používat pouze zkušení jezdci, protože při přílišném cukání a stálem tahu můžeme koni výrazně poškodit hřbet nosu.

Bitless Bridle vyvíjí při tahu otěže tlak na opačnou polovinu hlavy, takže se kůň otočí po tahu otěže. Když otěž přitáhneme vytvoříme mírný tlak na tři citlivé body na hlavě koně. BB se doporučuje pro všechny disciplíny.Děkuji za přečtení. Pokud máte nějaké výhrady nebo otázky tak pište do komentářů. Snad jsem nic nepopletla :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MaikelA MaikelA | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:19 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama