Nejde mi ve výběhu chytnout kůň

21. října 2014 v 22:44 | Patty |  Tipy a rady
V anketě vyhrál článek Nejde mi ve výběhu chytnout kůň. Jelikož sama procházím tím samým, dám Vám sem mé tipy na to jak s tím bojovat. Většina toho je z mé hlavy a hlavy mojí super kamarádky. Pokud to už někdo třeba praktikuje, super, ale prosím neberte to tak, že to po něm kopíruji či tak něco. Tak vrhneme se na to :)


První je třeba si uvědomit jednu věc. Když mi kůň nejde chytit nebo se mi třeba vysmekne z vazáku, když ho chytím nikdy ho nesmím kárat. Naopak pochválit, protože chválíte za to, že se koník nechal chytit. Když ho pokáráte, tím spíše se koník nebude chtít nechat chytit, protože si bude myslet, že když se chytit nechá, bude potrestán.

Nejvíce se mi s bojem proti utíkání osvědčila metoda: Když chceš běhat, běhej, ale pořádně. Prostě koníka pořádně proženeme. Já si je vždycky naženu do menší ohrady a tam je nechám cválat či klusat. Pořád dokola, tam a zpátky. Po několika minutách je nechám zastavit a jdu k nim. Pokud zdrhnou, tak musejí zase běhat. Po chvíli je to určitě bude štvát a nakonec se rozhodnout nechat se chytit. V té chvíli koně musím pořádně pochválit. Samozřejmě koníka neženu do vyčerpání. Je nejlepší, když tohle cvičíte v den, kdy nejdete jezdit. Ať koně neproženete a pak nemá ještě drill na jízdárně. Taky záleží na tom jak dlouho koník běhá, že ano. Je rozdíl, když běhá půl hodiny nebo mu dopne za pár minut.

Další metoda je převzata s jednoho článku, tuším z equichannelu. Kůň se musí na práci těšit. Je třeba dobré, když koni dáte po chycení vždycky žrádlo (myslím tím šrot, jádro). Aby si kůň Váš příchod spojil s tím, že dostane baštu. Mě osobně tohle moc nepomohlo, ale je kůň od koně.
Pak tu máme metodu podobnou té předchozí. Tím, že se koník musí na práci těšit. Takže koně při práci nepřetěžujte a nedělejte věci co jsou nad jeho síly apod. Prostě klidná práce, žádné tří hodinové drilly, kde se 2 hodiny jen cválá. Koník si pak Váš příchod spojí se strašnou prací a díky tomu bude utíkat. Tím nemyslím, že celou práci máte dělat v kroku. Jen prostě s klidem. Po cvalu nechat koníka chvíli vydechnout, nehnat ho 10 krát za sebou na jeden skok a podobně.

Dále tu pak máme u mě nejméně oblíbený trik, ale i tak ho používám celkem často. Nejspíše ze zvyku. Vezmu kýbel a dám do něj nějaké žrádlo (pečivo, pamlsky, šrot). Jdu do ohrady, chrastím s kýblem a přibližuji se ke koním. Ti v 9 z 10 případů přijdou, já je čapnu za ohlávky a jde se. Ovšem tahle metoda není moc dobrá, protože potom, když půjdete bez kýble a nedej bože bez žádného kokina, budou se Vám koně chytat ještě těžcejc, ale do začátků nebo v zoufalých situacích, to není zas takové zlo, podle mého mínění.

To by bylo vše. Doufám, že Vám něco z toho pomůže. Přeji hodně štěstí s chytáním koníků. Kdyby jste měli ještě někdo nějaký tip, jak chytit koně, tak ho napište do komentářů a já ho do článku dodatečně zařadím s vaším jménem :)
Děkuji za přečtení a ať Vám koně nezdrhaj :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anett&Samy Anett&Samy | 22. října 2014 v 18:24 | Reagovat

Já to dělám tak že výjdu od boxu a začnu na koně mluvit a něco říkat (většinou reagujeme na AHOJ) když nejde nebo ani nezvedne hlavu popojdu pár kroků a zase a tak to je do té doby než ke mě nepříjde, pak pochválím hlasem a fyzicky. Největší problém máme s vázákem když jsme začínali godila jsem všude s vázákem - ven, dobnitř k umazovišti atd. a to mi utíkala od té doby co jsem zjistila že za ohlávku půjde lépe neberu vázák NIKDE.

2 Janie Janie | 22. října 2014 v 19:13 | Reagovat

Tak my máme ve stáji taky jednoho takového ''utíkače''. je to tím, že chodín pod sedlo deno denně a většinou pod absolutní začátečníky... Chytáme ho buďto způsobem všichni domů a ty pak přijdeš nebo se nám nějakým záhadným způsobem podaří jej nahnat do stáje a pokud už nejde ani jedno zz toho, tak berem dlouhé lanko, někde jej upevníme a jakoby ho ''zavřem'' tím lankem. On sice běhá jak pominutý a my ten prostor vytvořený jiným lankem postupně zmenšujeme až ho nakonec dostanem do rohu a jde chytit snadno ba dokonce i pochopí, že to jinak nejde......

3 Patty Patty | Web | 22. října 2014 v 20:58 | Reagovat

[2]: To jsme taky dělali s tím zmenšováním prostotu. Vidíš, na to jsme zapomněla. Magic mi utíkal z lonže, tak jsme vzali ohradník a taky ho nahnali do rohu a pak chytli. Ale koníkovi se nedivím, že utíká.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama