Parkurové překážky

22. srpna 2014 v 20:12 | Patty

Takový menčí článeček o parkurových překážkách. Snad se bude líbit.
Výškové překážky

Kolmý skok (kolmák) - je výšková překážka, která je kolmá k zemi (Od toho název). Pro koně je velmi nepříjemný, protože se mu těžko určuje vzdálenost odskoku a výšku skoku. Má prověřit jak kůň umí skákat do výšky.

Zeď - ze složená z beden, aby se koní nic nestalo pokud o ni zavadí nohama. Je pro koně taktéž nepříjemná, protože nevidí místo doskoku. Nejčastěji ji můžeme vidět při skoku mohutnosti.


Šířkové překážky

Oxer - Skládá se ze dvou kolmáků postavených těsně za sebou. Skáčou se jedním skokem. Obě vrchní bariéry jsou stejně vysoké. Prověřuje jak umí kůň skákat do šířky a zároveň i výšky.Dvojbradlí (double bar) - Je vlastně oxer, ale zadní bariéra je vyšší než přední

Trojbradlí (triple bar) - se skládá se tří šikmě stoupajících bariér. Je to výškovo-šířková překážka stejně jako oxer.

Vodní příkop - Je více druhů. Může být samotný nebo kombinovaný s oxerem či kolmákem. Je dlouhý 2-4 metry a hluboký 10-15 cm. Doskok je označen bílou páskou, která není připevněná, aby rozhodčí mohl lépe určit chybu. Také může mít před odskokem odskokovou bariéru nebo proutěnou překážku, která nesmí být vyšší než 150 cm.

Vějíř - se skládá ze tří bariér. Z jedné strany je drží jeden sloupek a na druhé se rozvětvují do vějíře. Kůň ho tedy může skočit buď jako kolmák nebo jako trojbradlí.

Kozí hřbet - je vlastně trojbradlí, ale prostřední bariéra je vyšší než přední a zadní, které jsou stejně vysoké.


Jiné překážky

Křížek - je překážka, která se skládá ze dvou bariér, které jsou překřížené do x. Učí koně i jezdce překonávat skoky uprostřed.

Žolík - je forma kolmáku na konci parkuru. Je to záludná překážka. Je většinou užší než klasický kolmák a má jen jednu bariéru. Je označen uprostřed červeným kuželem, nebo koulí pověšenou na bariéře. Při překonání jezdec získává o polovinu více bodů, než když překoná jinou variantu posledního skoku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanif Hanif | Web | 23. srpna 2014 v 15:37 | Reagovat

Pěkný článek :-)

2 Týna a Luky Týna a Luky | 16. září 2014 v 17:24 | Reagovat

Moc krásně napsáno :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama