Vracíme se z vyjížďky ..

31. července 2014 v 21:44 | Patty |  Tipy a rady
,,Vracíme se z vyjížďky, já chci jít krokem, ale můj kůň na to má jiný názor.''
Věřím, že tuto větu nebo jí podobnou už řeklo mnoho koňáků. Nejsem žádný trenér, který ví vše, ale mám nějaké tipy, které by vám mohly pomoct a které já sama praktikuji v praxi. Dočetla jsem se o nich v jedné chytré knížce jedné chytré trenérky, která mi hodně otevřela oči a to nejsem ani v její polovině, vlastně ani ve čtvrtině. Reklamu na knihu zde dělat nebudu.


Nebudu tady psát žádné dlouhé předmluvy a rovnou se vrhnu na tipy a rady, které v poslední době využívám v boji proti ,,Koňskému spěchání domů''.

Vše je jednoduché a naprosto nenásilné, to ale brzy zjistíte sami.

První z tipů mi pomohl nejvíce. Když se vracíte z vyjížďky, většinou určitě jezdíte po nějaké cestě, která vede do stáje. Příště jak se budete vracet a koník bude spěchat, odbočku na cestu, která vede domů, přejděte. Nejlépe několikrát. Já většinou přecházím 2x na každou stranu. A až poté na ni odpočte. Ze začátku je dobré přecházet víckrát než 2x. Já ze začátku přecházela 5x na každou stranu a postupně to snížila na 2x na každou stranu.

Další tip se kterým, hlavně s Magicem, mám největší problém, je zastavení na cca 2-3 minuty, jakmile začne koník spěchat. Kůň musí stát klidně a nehybně. Opakujte to vícekrát, když se vracíte ne jen jednou. Já zastavení opakuji při každém přecházení odbočky ke stáji. A nezapomeňte, aby koník stál čelem ke stáji, nikoliv zády.

Když dojedete do stáje, několikrát ji obejděte a nebo se vydejte zpět na vyjížďku. Ujděte tak kilometr a zase se vraťte.

Pak také když dojedete do stáje, rozhodně koně hned neodstrojte, nedejte mu jablko a nepusťte ho do výběhu. Kůň bude příště spěchat ještě více. Vezměte koně třeba na jízdárnu a udělejte si na každou stranu pár koleček v klusu a ve cvalu. Nebo osedlaného koně uvažte někde lehce mimo stáj, do doby než se uvolní a sníží hlavu. Jen mu o pár dírek povolte podbřišník.

Poté koně odstrojte, vyčistěte a dejte do boxu či na pastvu.

Výše uvedené tipy a rady nemusíte používat všechny naráz a ani nemusíte využít všechny. Můžete je kombinovat a postupně prostřídat nebo vybrat jen některé z nich a ty praktikovat. Záleží jen na vás.
Já osobně mám v plánu využít všechny. Postupně je budu střídat. Neudělám si žádný rozvrh, jen je prostě budu střídat, jak se mi zamane. Musím říct, že jsem toto vyzkoušela zatím jen 2x a to jenom první dva tipy a taková Citerka už spěchá o malinko méně. Uvidíme jak to bude vypadat třeba na konci prázdnin.

Doufám, že Vám tenhle článek pomůže a když se budete za nějaký čas vracet s koníkem z vyjížďky, budete moct jet na zahozených otěžích klidným krokem :)

Děkuji za přečtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Patas One Patas One | E-mail | Web | 1. srpna 2014 v 22:40 | Reagovat

Pěkný článek, rád jsem tvůj blog po době opět navštívil =) Ačkoli jsem koně maximálně tak viděl, tak jsem si rád početl a dočetl se tak něco nového. Díky ;)

Mimochodem, rád bych tě pozval na můj blog, kde se začínám věnovat ve videích tomu, jak být finančně svobodný... A jak nespadnout do finanční pasti, kdy se život skládá ze spánku, práce a splácení složenek... První video - http://youtu.be/UdbpbWadNLY

2 *Kája *Kája | Web | 3. srpna 2014 v 10:08 | Reagovat

Týjo, moc jsi mi pomohla, určitě to někdy s klubovou kobčou zkusím :) Taky, na vyjdu jde jak lemra, a cestou zpátky by se přerazila, jak to metelí! :D  :-?

3 coolour-life coolour-life | 11. srpna 2014 v 21:18 | Reagovat

Super článek! Rozhodně některé tipy taky vyzkouším! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama