Pozorování - Chování ve stádě

10. července 2014 v 16:55 | Patty |  Okem fotoaparátu
V neděli jsme si dovezli dvě postarší kobylky, které u nás budou na měsíc bydlet. Já mám doma kobylu a valacha. Naskytl se mi dost zajímavý pohled na to, jak se koně chovají k novým spolubydlícím a jak noví spolubydlící reagují na nový domov.


Jedná se tedy o čtyři koně. Citerka (14 let) a Magic (7 let) ti jsou mí. A Táňa (23 let) s Miky (28 let) ty tady přijely na prázdniny.

Když jme Táňu a Miky dovezli, zavřely se do jiné ohrady než byli Magic s Citerkou, aby se nepozabíjeli a zvykli si na sebe. Magic a Citka byli zavření ve stodole a pak když jsme je pustili, šli se kouknout na nové kamarádky. To co se nám naskytlo za pohled, jsem ještě neviděla. Pokaždé, když se Magic přiblížil k holkám, Citerka ho odehnala a začala předníma nohama kopat zvláště po Miky. Pořád ho držela stranou, jako by ho bránila nebo žárlila. Bylo zábavné sledovat, jak ho Citerka odvedla a Magic chvíli počkal a pak se za holkami rozcválal a Citerka ho vždycky zastavila dříve, než se k nim stihl přiblížit.

Potom jsem si taky všimla, že všechny konflikty (kopání, hryzání a pištění) vyvolává Citera. Tady šlo jasně vidět, kdo bude mít vždycky na vrch. Mimo jiné holky nechce pustit do stodoly, protože to je prostě její stodola. Citera je vůdce a takto si upevňuje své postavení. Zase pro jednou se změnil můj pohled na hierarchii ve stádě a také na samotnou Citeru.

Posledním bodem je to jak se teď, když jsou všichni v jedné ohradě chovají. Citera pořád drží Magica od holek. Udělali si takové dvě skupiny. Vždycky to je Táňa + Miky na jedné straně ohrady a Citera + Magic na druhé.

Je zajímavé jak koně drží spolu a celková jejich hierarchie a jak dávají najevo, že oni jsou tu vůdce. Ráda takhle sleduji jak to mají koně ve stádě.

Tady pár fotek z neděle. První seznámení.
Citerka
Miky a Táňa se rozkoukávají

A tady fotky z úterý, když jsme je pustili do jedné ohrady. Citerka stále dává jasně najevo, kdo je tady pán.
A tady už je akce. Hodně mě pobavil komentář majitelky Miky a Táni o Citerce. ,,Na fotkách vypadala menší. Vždyť z té Miky udělá čtyři!''. Nakonec se nikomu nic nestalo. Ani se sebe nedotkli. Jen po sobě kopaly

Magicovy opětovné pokusy dostat se k holkám. Citerka mu je rychle překazila.

Holky prohlížely kde to vlastně jsou. Miky hned poté prozkoumala, jestli ohradník kope. Kopal ..

Tak to by bylo vše. Nyní se všichni už celkem snášejí, ale Citerka si pořád jede svou. Miky a Táňa se asi do stodoly nepodívají.

Všechny fotky fotila Michaela Petrošová - > http://paulinifoto.huu.cz/ nebo facebook Michaela Paulini Foto
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máš svého koně/poníka?

Ano :)
Ne :(

Komentáře

1 Kattie Kattie | Web | 11. července 2014 v 17:39 | Reagovat

Mě koně moc neberou, takže mě ani nijak moc nezajímají tvě články, které jsou vpodstatě jen o koních, ale určitě ten co má ke koním stejný vztah jako ty ..tvé články ocení protože myslím, že pro něj mohou být zajímavé :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama