Headshaking - postrach jezdců a záhada veterinářů - 1.část

5. července 2014 v 16:17 | Patty |  Nemoci koní
V poslední době se často mluví o tkzv. headshakingu (v překladu třesení hlavou). Třesení však není ten správný pojem. Kůň hlavou spíše mlátí, nejčastěji vertikálně (nahoru a dolů). I když veterináři a jiní odborníci v téhle oblasti tápou, jsou již nějaké výzkumy a něco málo už tedy víme.
V 1.části se Vás pokusím seznámit s tím co vlastně headshaking (dále HS) je a co je jeho příčinou a jak poznat zda ho Váš kůň má a v 2.části pak dvě skupiny idiopatického HS a jak jej léčit.


Mnozí jezdci se obávají, že jejich koně mají HS. Já patřila jednu dobu mezi ně. Ovšem HS není třesení hlavou kvůli much. Jak jsem již psala, jde spíše o mlácení hlavou, které hlavně při ježdění může být velmi nebezpečné. Mimo házení hlavou tkzv. headshakerů objevuje také tření nosu o předměty, někdy až zběsile a kůň se tak může i vážně zranit, další je pak schovávání hlavy nebo také výtok z nosu či přivírání očí (nesnášení světla). Někdy kůń mlátí hlavou do zdi či jiného předmětu. Taky je dobré vědět, že HS není nemoc, ale syndrom.

Příčina? Hmyz je v tom nevinně

Rozlišují se dva druhy HS. Headshaking s následkem nepohodlí či bolesti a házení hlavou neznámé příčiny (idiopatický headshaking).
U prvního druhu HS je dobré zavolat veterináře, kováře, zubaře a jiné odborníky, kteří koně důkladně prohlédnou a mohou zjistit příčinu mlácení hlavy nebo vyloučí všechny "jasné'' příčiny. Zde příklady, které mohou vyvolat toto zběsilé mlácení hlavy:

> Bolesti zubů
> Rýma a jiné problémy dýchacích cest
> Problémy s očima
> Hormonální problémy
> Onemocnění mozku/míchy
> Bolesti hřbetu
> Kulhání
> Bolest čelistního kloubu
> Nemoci uší

Také, ale

> Jezdecké chyby
> Bolest/tlak od udidla
> Bolest způsobená nevhodnou výstrojí

Pokud však vyloučíme všechny tyhle příčiny nebo jsme je vyřešili, a HS přetrvává, jedná se o skutečný problém: idiopatický headshaking - to znamená, že se neví co HS způsobuje. Dá se taky říct, že koně prostě bolí hlava. Kůň má skutečný problém a neví jak ho vyřešit a ani o něm nemůže říct člověku, tak se ho snaží vyřešit zběsilým házením hlavou.

Když to bolí v hlavě

Za "pravý'' HS se tedy považují různé patologické stavy. Nejdou sice vidět a jdou těžce diagnostikovat, ale dokáží vyvolat nepříjemné až nesmírně bolestivé stavy -> koně svědí, brní, píchá až bolí nos, pysky, někde uvnitř nosní dutiny, možná oko/oči, ucho/uši - či prostě nějaké místo v hlavě. Také je důležité, uvědomit si, že místo bolesti nemusí být stejné jako jeho zdroj. Takže koně může bolet nos, ale drážděný nerv může být blíže mozku.

Předpokládá se, že mnoho z těchto typů HS má multifaktoriální podstatu, čili je potřeba, aby se sešlo více faktorů, které příznaky vyvolají: bude tu nějaký vnitřní problém a nějaký spouštěč. Spouštěčem je často:

> hmyz (obvykle se jedná o lehké dotyky hmyzu na nose, očích, obličeji koně),
> světlo (světelné záření vyvolává u koní svědění či brnění v oblasti nosu)
> pyly, prach, spóry či jiné podobné alergeny (vyvolávají alergický zánět sliznice nebo dráždí nervová zakončení svým "dotykem"),
> stres, včetně práce/ježdění/pohybové aktivity
> vakcinace...

A teď zpátky k jádru. Podle současných znalostí můžeme podstatu idiopatického HS rozdělit do dvou skupin. Ta druhá je členitější a podle všeho častější alergická rhinitida a nervová bolest. Blíže si to rozebereme v druhé části.

Doufám, že se článek líbil a třeba Vám i pomohl. Druhou část sepíšu během týdne.
Předem děkuji za každý komentář a třeba i sdílení mého blogu.

A Vám co máte koníky s HS přeju hodně sil a štěstí a aby se Vám tento problém podařilo vyřešit :)

Text čerpnám ze stránek www.equichannel.cz, www.konicci.cz, headshakingsyndrome.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanienes hanienes | Web | 5. července 2014 v 17:11 | Reagovat

Zajímavý článek, abych řekla pravdu, o headshakingu jsem vážně nevěděla...o.O Podobnému "kyvaní hlavou" u pár koní jsem si všimla, ale netušila jsem, že by to mohlo být kvůli hmyzu, nebo světlu, nebo že by to mohlo nějak ohrozit jízdu...

2 Patty Patty | E-mail | Web | 5. července 2014 v 17:25 | Reagovat

[1]: Většinou kvůli hmyzu koně hlavou hází, ale u HS koně hlavou doslova mlátí a osobně znám několik případů kdy kůň nedopadl moc dobře. Akorát jak jsem psala veterináři jsou mnohdy úplně na vodě.

3 Sabí Sabí | Web | 5. července 2014 v 23:49 | Reagovat

hmmm,tyjo tak to je zajimavé.
já se o koně moc nezajímám,ale určitě to někomu může pomoct!
napsala si to moc pěkně.
krásný článek✖

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama